Trzy drogi rozwoju sztucznej inteligencji

Czym jest obecnie?

Featured image

Gdzie jest obecnie sztuczna inteligencja?

Sztuczna inteligencja powoli wychodzi poza sci-fi i jest stosowana coraz częściej jako zwykłe narzędzie. Dostęp do taniej mocy obliczeniowej pozwala uruchamiać coraz bardziej wyrafinowane algorytmy. Świat zmienia się w niewyobrażalnym tempie. Zdecydowanie szybciej niż mamy wrażenie. Z miesiąca na miesiąc powstają kolejne startupy wykorzystujące rozwiązania oferowane przez AI. Sama perspektywa progresu w taką stronę dzieli ludzi na tych, co ją kochają, oraz na tych co się jej obawiają. Podczas rozważań na ten temat pojawiają się niezliczone pytania. Czy AI polepszy nasze życie? Przyniesie nam technologiczny raj? A może technologiczne piekło? Oraz czym w sumie jest to AI?

Zacznijmy od początku… Gdzie jest obecnie AI?

Obecne AI, które towarzyszy nam w codziennym życiu to ANI (Artificial-Narrow-Intelligence). Co to znaczy? Znaczy to tyle, że obecne ANI potrafi wykonywać tylko bardzo specyficzne zadania. Zadania do jakich została stworzona. Tylko tyle, albo aż tyle. Czyli pokonać człowieka w (Dota, Go, Szachy). Odpowiadać na głosowe zapytania (Siri, Cortana, Alexa), a nawet sama wyszukiwarka Google, która potencjalnie jest najlepszym przykładem ANI. Pomyśl jak wyglądało Google jeszcze parę lat temu. Zapytania nie zawsze były trafne. Dzisiaj? Najpopularniejsza szukajka na świecie. Tworzy twój profil na podstawie tego o co pytasz i praktycznie odpowiada na pytanie zanim je zadasz. Rozpoznawanie mowy, które układa i koryguje kontekst w czasie rzeczywistym. Autonomiczne samochody, wystrzelenie rakiet w kosmos przez Elona. To wszystko jest powiązane z tematem ANI. Jest to inteligencja, która ma bardzo wąską i specyficzną dziedzinę. Potrafi pokonać i przewyższyć człowieka w wykonywanym zadaniu, ale na tym się to kończy. Do przejścia testu turinga jeszcze trochę brakuje.

Kolejnym etapem jest AGI (Artificial-General-Intelligence). Jest to inteligencja, która potrafi myśleć jak człowiek. Przeszkodą jak i potencjalnym bonusem jest sama konstrukcja maszyn. Zera i jedynki w pewnym sensie mogą ograniczać powstanie AI. Prawdą jest, że pomimo poczucia tego w jak nowoczesnych czasach żyjemy, wciąż nie wiemy tego działamy my sami. Jest wciąż jeszcze wiele rzeczy do odkrycia. Tak też mimo ogromnych zasobów hardwarowych nie jesteśmy jeszcze w stanie stworzyć AGI. Z drugiej strony hardware ma większe możliwości, aniżeli nasze biologiczne ciało. Z uwagi na to, że pojemność naszego umysłu jest ograniczona tak potencjalne AI mogłaby być rozszerzalna do niebotycznych rozmiarów. Jest jeszcze lepiej, bo takie AI mogłoby znaleźć swój sposób na polepszenie samego siebie. Według niektórych opinii jeśli masz poniżej 40 lat to całkiem możliwe, że jeszcze dożyjesz początków AGI. Jeśliby stworzyć takie AI mogłoby one w ciągu dni, tygodni nauczyć się całej wiedzy ludzkości. Literatura, kultura, prawo, zwyczaje wszystko co zgromadziliśmy na przestrzeni wieków. Takie AI nie miałoby żadnych limitów wiedzy przez co mogłaby tworzyć nowe koncepcje opierając się na znanych już prawach.

AGI prawdopodobnie stworzy warunki do ASI (Artificial-Super-Intelligence). Podobnie jak to było przedstawione w książce Autostopem przez galaktykę. Deep Thought, które miało zaprojektować, stoworzyć swojego następce. Jest to inteligencja znacząco przewyższająca AGI i nas samych. W tym etapie doświadczymy wielu kolejnych rewolucji ludzkości. Tak jak około 12.000 lat temu była rewolucja neolityczna, czyli przejście ze zbieractwa i łowiectwa na produkcję żywności. Tak samo jak była rewolucja przemysłowa oraz naukowa 500 lat temu. Jak tylko 100 lat temu dwie związane z rozwojem rolnictwa oraz przemysłu. Wejście w życie elektryczności. Zmiana paradygmatu przemysłu z ręcznego wykonywania na w pełni zautomatyzowane systemy. Często nie zwracamy uwagi gdy to się dzieje. W wielu przypadkach widzimy tylko efekt końcowy. Gdy coś już istnieje. Tak też jesteśmy na etapie wchodzenia w 4tą rewolucję przemysłową, którą jest AI. Choćby dosłownie kilka lat temu przeszliśmy rewolucję internetu. W swojej kieszeni mamy źródło dostępu do całej wiedzy ludzkości. Czy zdajemy sobie z tego sprawę na co dzień? Czy masz świadomość jak drastycznie zmienił się nasz świat w przeciągu ostatnich 10-20 lat? Często nawet nad tym się nie zastanawiamy. Możliwe, że obecne pokolenia będą jeszcze świadkami dwóch lub trzech rewolucji. Tworzy to pokoleniowe problemy. Jest nam coraz trudniej zrozumieć siebie nawzajem. Dziadkom trudno jest wytłumaczyć obsługę komputera. A próba wytłumaczenia koncepcji chmury, czy też blockchaina naszym rodzicom jest niezwykle wymagającym zadaniem. Czasami wręcz niemożliwym. Wiem to na własnym przykładzie gdzie próba wytłumaczenia dziadkom czym się zajmuje kończy się stwierdzeniem, że po prostu siedzę przed komputerem. Jest to również powiązane z naszym szkolnictwem szkolnym, które nie nadąża za pędzącym światem.

Nawet jeśli będziemy już na etapie AGI prawdopodobnie nie będziemy tego traktować jako AI. Będzie to dla nas codzienność. Skoro w obecnym momencie mamy już algorytmy, które mogą pokonać człowieka w szachy to czy będzie dla nas czymś nadzwyczajnym, że AI będzie potrafiło zrobić nam zakupy, obiad? Czy będzie czymś dziwnym, że będziemy diagnozowali przez maszynę? Przecież już teraz w dużej mierze tak się dzieje. Czy będzie czymś nadzwyczajnym pytanie AI o nowy pomysł na (…) komputer kwantowy? Czy będzie czymś dziwnym oddanie w ręce AI samochodów, żeby nie było wypadków i korków? Ale to jest tylko optymistyczny scenariusz. AI, które stworzymy może być jak przybysz z innej planety. Może potencjalnie posiadać inne wartości i cele, aniżeli ludzie. Może z tego wyniknąć wiele skutków, które nie są możliwe do przewidzenia. A co Ty myślisz o AI?

Podsumowując

Artificial-Narrow-Intelligence – może pokonać najlepszego gracza w szachy, Go, Dote i tyle. Jest to jedyna rzecz jaką jest w stanie zrobić. Ograniczona do wąskiej dziedziny w jakiej się specjalizuje.

Artificial-General-Intelligence – dorównuje i w krótkim czasie przewyższa ludzki poziom inteligencji. Planuje, rozwiązuje problemy, myśli abstrakcyjnie, uczy się i wyciąga wnioski.

Artificial-Super-Intelligence – inteligencja, która znacząco przewyższa cały zgromadzony ludzki intelekt. Zaczynając od trochę mądrzejszej, aż do nieskończenie razy mądrzejszej.

Polecane książki

Sapiens: A brief history of humankind – jak to się stało, że jesteśmy gdzie jesteśmy? Jak działamy i dlaczego? Jak z pozycji przeciętnego gatunku przeszliśmy na ten najbardziej dominujący? Czy w zaledwie kilka tysięcy lat udało nam się oszukać ewolucję? A może to jest właśnie prawdziwa ewolucja? Czy może jesteśmy zaledwie błędem statystycznym w całym procesie ewolucji?

Superintelligence – różne drogi w rozwoju AI te dobre i te prowadzące do zagłady